Zamki w Polsce - niemi świadkowie historii (wybrane)

Zamek KrzyżtopórNa liście polskich zabytków zajmują miejsce niezwykle ważne. Zamki to nie tylko piękne budowle, które w polskim krajobrazie pojawiają się dość często. To wyjątkowe pamiątki po możnych rodach, które w dziejach naszego kraju odegrały niezwykle ważną rolę.

Na jakie budowle tego typu warto zwrócić uwagę podczas krajoznawczej wycieczki po Polsce? Poniżej wybrane, które mogą oczarować nie tylko miłośników historii, ale też wszystkich, którzy szukają mocnych wrażeń.

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek królewski w Krakowie

Kraków, jak na dawną stolicę Polski przystało, cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony turystów. Wśród licznych zabytków, które koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie zwiedzania tego miasta, miejsce szczególne zajmuje Zamek Królewski na Wawelu. Dawna siedziba polskich władców przyciąga wspaniałą katedrą oraz rezydencją, która stała się najlepszym przykładem sztuki renesansowej na ziemiach polskich. Co koniecznie trzeba tu zobaczyć? Kusi zamkowy dziedziniec oraz słynna kaplica Zygmuntowska, uwagę przyciąga też wnętrze katedry, w której można ujrzeć wiele nagrobków i cennych zabytków sztuki sakralnej. Warto tu również zwiedzić zamkowe wnętrza, w których nie brak ciekawych dzieł sztuki oraz bezcennych arrasów.

Zamek w Malborku

Zamek Krzyzacki w Malborku

Największy zamek ceglany w Europie, jeden z najważniejszych obiektów na liście UNESCO, unikalna pamiątka po Krzyżakach - takie określenia są najlepszą zachętą do tego, by w czasie historycznej wycieczki po Polsce zwiedzić także zamek w Malborku. Wznoszony od XIII wieku, konsekwentnie rozbudowywany, jest dziś jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w Polsce. Zamek Wysoki, Zamek Średni oraz Zamek Niski, wspaniały Pałac Wielkich Mistrzów - oto najważniejsze atrakcje, jakie czekają tu na turystów. Wiekowe refektarze, gotyckie krużganki oraz zabytki, dzięki którym w ciekawy sposób możemy poznawać dzieje zakonu krzyżackiego to kolejne powody, dla których warto zajrzeć do Malborka.

Zamek Książ w Wałbrzychu

Zamek Książ

To jeden z najważniejszych zabytków Dolnego Śląska, który przyciąga i miłośników sztuki, i amatorów wojennych tajemnic. Zamek Książ to imponująca rezydencja, która przyciąga wspaniałymi wnętrzami, pięknymi ogrodami oraz tajemniczymi podziemiami. Zbudowany w XIII wieku i konsekwentnie rozbudowywany w kolejnych wiekach, jest zamek Książ budowlą wyjątkową. W jego bryle łączą się ze sobą różne style architektoniczne, a korzystna lokalizacja sprawia, że zamek ten robi ogromne wrażenie na wszystkich zaglądających tu turystach.

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

Zamek Ogrodzieniec

Tereny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej są wyjątkowym skupiskiem średniowiecznych zamków obronnych, które zachwycają i walorami obronnymi, i pięknym otoczeniem. Ojców, Pieskowa Skała, Rabsztyn czy Bobolice - wybór atrakcji na jurajskim Szlaku Orlich Gniazd jest spory. Warto jednak skupić się na jednej z największych ciekawostek na tej trasie, czyli na zamku Ogrodzieniec w Podzamczu. To jeden z najwspanialszych zabytków województwa śląskiego. Kto w czasie wycieczki po Jurze dotrze do Podzamcza, będzie mógł zwiedzić potężne ruiny zamku Bonerów oraz nacieszyć się widokiem wspaniałych ostańców skalnych, stanowiących dawniej naturalną ochronę dla zamku i jego załogi.

Zamek Krzyżtopór

Zamek Krzyżtopór

Ruiny tego zamku do dziś zachwycają swymi rozmiarami i najlepiej świadczą o tym, jak ważnym obiektem musiała być ta budowla przed wiekami. Ujazd i tutejszy zamek Krzyżtopór to wyjątkowe atrakcje, których w trakcie wycieczki historycznej po terenie województwa świętokrzyskiego nie można pominąć. To jednocześnie jedna z najwspanialszych pamiątek po Krzysztofie Ossolińskim - wojewodzie sandomierskim, który w dziejach tego regionu odegrał bardzo ważną rolę. Do dziś na jego część na terenie zamku organizowany jest Turniej Rycerski, organizowany przez miejscowe bractwo rycerskie. Ta impreza to wyjątkowa atrakcja, która dodatkowo przyciąga turystów na zamkowy teren.

Zamek Czocha w Leśnej

Zamek Czocha

Tajemniczy Dolny Śląsk to ogromna ilość zamków i magnackich rezydencji, które do dziś przyciągają swą historią i pięknym wyglądem. W gronie najcenniejszych skarbów Dolnego Śląska znajduje się zamek Czocha – miejsce, które kojarzone jest z wieloma tajemnicami z czasów II wojny światowej. Wzniesiony w połowie XIII wieku, przebudowany z czasem w stylu renesansowym, stał się zamek Czocha wyjątkowo popularną scenerią dla wielu filmów. Efekt? Rosnące zainteresowanie turystów, którzy od zwiedzenia tego zabytku rozpoczynają swe wycieczki śladem największych tajemnic Dolnego Śląska.

Zamek w Lidzbarku Warmińskim

Siedziba biskupia w Lidzbarku Warmińskim to atrakcja, której miłośnicy historii i sztuki z pewnością powinni poświęcić swój czas. Wznoszony od połowy XIV do początków XV stulecia zamek to jeden z ciekawszych zabytków średniowiecznej architektury w Polsce. Wzorowany na budowlach krzyżackich, jest piękną, czteroskrzydłową budowlą, mogącą się pochwalić czterema wieżami oraz wewnętrznym dziedzińcem z pięknymi krużgankami. Zamek ten kusi jednocześnie wspaniałymi wnętrzami, w których można ujrzeć wiele cennych dzieł sztuki. Wspaniała zbrojownia, ciekawe malowidła ścienne, pamiątki przypominające o pobycie Mikołaja Kopernika w tym miejscu - oto atrakcje, dzięki którym wizyta w zamkowych murach dla każdego z nas stanie się wspaniałym doświadczeniem.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Dziś jest jedną z najważniejszych placówek kulturalnych na terenie Pomorza Zachodniego oraz atrakcją, z którą zazwyczaj kojarzony jest Szczecin. Zamek Książąt Pomorskich to jednocześnie wspaniały zabytek, którego historia sięga czasów średniowiecza. Wznoszony etapami od końca XII wieku, dziś kojarzony jest przede wszystkim z osobą księcia słupskiego Bogusława X. To on pod koniec XV wieku rozbudował tutejszy zamek, czyniąc zeń wspaniałą rezydencję godną książęcego rodu. Dziś budowla ta kusi ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi, przy czym jej najbardziej charakterystycznym elementem jest słynna Wieża Dzwonów. W trakcie zwiedzania tej budowli warto zwrócić też uwagę na wieżę zegarową, Dom Wielki oraz na mury zamkowe, które mogą się pochwalić wspaniałymi attykami - cennymi przykładami sztuki renesansowej.

Zamek w Bytowie

Zamek w Bytowie zachwyci każdego miłośnika historii, przy czym pobyt w jego murach będzie wyjątkową przygodą dla tych turystów, którzy chcą lepiej poznać zamki krzyżackie. Wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku zamek w Bytowie był w swych dziejach i siedzibą krzyżackiego prokuratora, i książęcą rezydencją, którą od połowy XV stulecia władali Gryfici. W późniejszym okresie zamek ten służył m. in. jako więzienie oraz sąd. A dziś? Obecnie, po gruntownej odbudowie powojennej, zamek ten jest m. in. hotelem i biblioteką. Część zamkowych pomieszczeń została przeznaczona na cele muzealne, dzięki czemu Bytów może się pochwalić tak ciekawą atrakcją, jak Muzeum Zachodniokaszubskie. Jego zwiedzenie to wielka gratka dla każdego miłośnika historii oraz krajoznawcy, który chce w ciekawy sposób poszerzyć swą wiedzę na temat Polski i jej zabytków.

Zamek w Kwidzynie

Kojarzony z imponującym gankiem, prowadzącym do wieży latrynowej, jest jednym z ciekawszych obiektów na szlaku zamków krzyżackich. Zamek w Kwidzynie może się pochwalić ciekawą architekturą, i tak wielką atrakcją, jaką są zamkowe lochy. Dzięki pracownikom tutejszego Muzeum Zamkowego każdy z nas w czasie historycznej wycieczki po Polsce będzie mógł zapoznać się z historią tego obiektu oraz ujrzeć jego najciekawsze zakątki.

Polskie zamki to różnorodne budowle, które do dziś urzekają i piękną architekturą, i wspaniałą przeszłością. Każda z tych warowni zasługuje na uwagę, każda jest obiektem godnym polecenia. Pamiętajmy zatem o tak ważnych zabytkach, jakimi są polskie zamki i poświęcajmy im nieco więcej uwagi podczas swych krajoznawczych wypraw.

Komentarze