Rynek Główny w Krakowie

Rynek w KrakowieRynek Główny w Krakowie jest nie tylko głównym Rynkiem Starego miasta, ale również w dużej mierze to centrum krakowskiego życia towarzyskiego oraz miejsce licznych koncertów, różnego rodzaju występów artystycznych. Sam rynek ma kształt kwadratowy (o powierzchni 200mx200m), do którego zbiega się 11 ulic miasta.

Rynek Główny bez najmniejszych wątpliwości był największym tego typu placem w ówczesnej Europie. Dawniej setki lat temu stanowił on główny plac handlowy oraz administracyjne centrum miasta Kraków. Granice rynku zostały wytyczone dokładnie w 1257 roku kiedy to lokowano Kraków zgodnie z planem związanym z prawem magdeburskim.

Całość dzieliła się na poszczególne targi zwane solnym, węglowym, kurzym, ołowiowym a także żydowskim. Centrum krakowskiego Rynku Głównego stał się oczywiście ratusz, który przez stulecia podlegał licznym przebudowom, więc dziś nie pozostało już mu praktycznie nic z oryginalnego stylu. Niestety z czasem sam rynek przestawał pełnić jedynie funkcję handlową i administracyjną, po pewnym czasie zaczęto tu wymierzać publiczne kary za różnorodne przestępstwa po wcześniejszych procesach sądowych, a niekiedy też wykonywano tu liczne egzekucje zbrodniarzy. Sam Rynek Główny widział wiele wydarzeń historycznych jakie odbiły się w późniejszym czasie na losach naszego kraju - hołd pruski złożony w 1525 roku przez pruskiego księcia dla ówcześnie panującego Zygmunta I Starego, czy też Insurekcję Kościuszkowską.

Okolicę Rynku Głównego w dużej mierze tworzą stare, ale dość dobrze zachowane kamienice budowane nawet kilkaset lat wstecz. Dzięki nim rynek zyskuje niesamowity klimat minionych epok. Poza kamienicami na rynku jest wiele innych bardzo cennych z puntu widzenia historii dla Polaków zabytków takich jak: Kościół św. Wojciecha, Sukiennice, Wieża ratuszowa, pomnik Adama Mickiewicza, płyta upamiętniająca przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, płyta będąca pamiątką wydarzeń z Insurekcji Kościuszkowskiej, płyta upamiętniająca Hołd Pruski (miało to miejsce w 1525 roku) czy też inne będące bliskim sąsiedztwie rynku: Kościół Mariacki czy też pomnik Piotra Skrzyneckiego.

Krakowski rynek to nie tylko niesamowity klimat i bogata historia. To również centrum artystycznych wydarzeń odbywających się w mieście, co miesiąc coś się dzieje więc zawsze będąc tu można trafić na coś ciekawego dla siebie: czerwcowe Międzynarodowe Spotkanie Orkiestr Wojskowych, styczniowe finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, sierpniowy Festiwal Tańców Dworskich odbywający się pod Wieżą Ratuszową, bal sylwestrowy na zakończenie roku - jedna z największych miejskich imprez sylwestrowych w całym kraju, targi staroci, targi świąteczne (bożonarodzeniowy i wielkanocny) i wiele innych, których nie sposób wymienić od początku do końca.