Polskie parki narodowe: Pieniny

PieninyJest miejscem chętnie odwiedzanym przez miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku, a znajdujące się na jego terenie na każdym z nas mogą zrobić ogromne wrażenie. Wycieczki po tak pięknym parku, jakim jest Pieniński Park Narodowy, to wyjątkowa przygoda oraz jedyna w swoim rodzaju lekcja przyrody. Co można zobaczyć w jej trakcie?

Pieniny i utworzony na terenie tych gór park narodowy to obszar wyjątkowy - nie tylko dla miłośników przyrody. Miejsce to może się pochwalić wspaniałą historią, która sięga… okresu międzywojennego. Pieniński Park Narodowy powstał bowiem 01. 06. 1932, choć pierwsze kroki pozwalające na jego stworzenie podejmowane były już w 1921 roku. Jako pierwszy powstał rezerwat, który miał chronić przyrodę w rejonie zamku Czorsztyn, z czasem jednak ochroną przyrody objęto znacznie większy obszar Pienin. Park, w swej obecnej formie, zajmuje powierzchnię 2346 ha.

Do najbardziej atrakcyjnych miejsc leżących w granicach parku zalicza się masyw Trzech Koron oraz Przełom Dunajca. Ciekawym celem wycieczki po tym parku będą też Zielone Skałki - jedyny fragment Pienin Spiskich, który został włączony do parku narodowego. Jakie atrakcje czekają na tych turystów, którzy postanowią lepiej poznać piękno pienińskiej przyrody? Pieniński Park Narodowy z pewnością oczaruje ich bogatą szatą roślinną. W parku tym występuje przecież aż 1100 gatunków roślin naczyniowych, w gronie których nie brak wyjątkowych skarbów.

Na szczególne wyróżnienie zasługują tu pienińskie endemity: pszonak pieniński i mniszek pieniński. Choć Pieniny nie są górami zbyt wysokimi, można tu spotkać ponad 160 ciekawych gatunków roślin górskich. Glony, mchy i grzyby również mają tu bogatą reprezentację, wspaniale prezentuje się też świat pienińskich porostów. Reliktowe gatunki sosny, złocień Zawadzkiego czy jałowiec sabiński - oto kolejne przyrodnicze atrakcje, z jakimi można się spotkać w trakcie wycieczki po terenie Pienińskiego Parku Narodowego.

A co ze światem zwierząt?

I tu liczby mogą zrobić ogromne wrażenie. Wiadomo, że na terenie parku narodowego w Pieninach żyje około 7 tysięcy gatunków zwierząt. Borsuki, jelenie i rysie, sarny, kuny leśne oraz nietoperze - oto ciekawi reprezentanci świata zwierząt, z którymi można się tu spotkać w trakcie górskich wędrówek. Bocian czarny i puchacz to z koeli atrakcje, które w Pieniny przyciągają miłośników ptaków. Pieniny i utworzony na ich terenie park narodowy to miejsce wyjątkowe. Liczne atrakcje przyrodnicze sprawiają, że miłośnicy fauny i flory chętnie planują wycieczki po jego terenie. Jest to jednocześnie obszar dobrze zagospodarowany pod względem turystycznym, a wspaniałe widoki i liczne szlaki przyciągają na ten teren miłośników górskich wędrówek.