Jeziora tatrzańskie

Tatry to góry wprost uwielbiane przez turystów. Ich wysokogórski charakter i piękne widoki działają niczym magnez na turystów. Tatry każdego roku odwiedzają liczni turyści: miłośnicy górskich wędrówek i pięknych krajobrazów. Tu, w Tatrach, czekają na nich nie tylko górskie granie i malownicze dolinki, ale i piękne jeziorka, będące pamiątkami po lodowcu.

Tatrzańskie jeziora, ukryte w górskich dolinach, są jednym z najciekawszych elementów tatrzańskiego krajobrazu. Te największe to Morskie Oko oraz Wielki Staw w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Trzecim pod względem wielkości jest Czarny Staw pod Rysami. Najgłębszym ze wszystkich jezior, które można spotkać w polskich Tatrach, jest Wielki Staw, zaś "tatrzańska perełka", czyli Morskie Oko, zajmuje pod względem głębokości dopiero trzecie miejsce.

Co warto wiedzieć o tatrzańskich stawach? Które z nich zasługują na szczególną uwagę?

Wszystkie jeziora, które można podziwiać obecnie w Tatrach, są skutkiem działalności lodowca. Jedynym jeziorem krasowym jest Stawek, który znajduje się pod Szeroką Jaworzyńską. Tatrzańskie jeziora nazywane są stawami, zaś nazwa ta wywodzi się z miejscowej gwary. Jej wpływ był tak silny, że nazwa "stawy" na stałe zadomowiła się w licznych publikacjach naukowych poświęconych Tatrom. Stawów tych jest sporo. Tylko w polskiej części Tatr naliczono ich około 40, zaś w całych Tatrach jest ich prawie 200. Wiele z nich leży na znacznej wysokości, co jest dodatkową atrakcją dla turystów.

Na szczególną uwagę zasługuje Morskie Oko - największe z tatrzańskich jezior, a zarazem najbardziej dostępne. Jest ono uważane za jedno z najpiękniejszych jezior w całej Europie. Innym atrakcyjnym dla turystów miejscem jest Dolina Pięciu Stawów Polskich. W sumie stawów jest tu sześć, zaś wszystkie razem tworzą niesamowitą scenerię.

Największym skupiskiem jezior w Tatrach jest jednak nie Dolina Pięciu Stawów Polskich, lecz Dolina Gąsienicowa. Tam jeziorek jest ponad 20. Najwyżej położonym ze wszystkich tatrzańskich jezior jest Zadni Mnichowy Stawek, który położony jest na wysokości 2070 m. n.p. m. Można go zobaczyć w dolinie za Mnichem, u podnóży Zadniego Mnicha.