Austria - mapa, flaga, stolica, waluta, góry, turystyka

Wiedeń: stolica AustriiRepublika Federalna Austrii to kraj związkowy, ze stolicą w Wiedniu, położony w Europie Środkowej. Graniczy z aż 8 krajami: Węgrami, Słowacją, Czechami, Słowenią, Lichtensteinem, Niemcami, Szwajcarią oraz Włochami. Austria należy do Unii Europejskiej. Słynie z tego, że jest ojczyzną walca wiedeńskiego, Mozarta oraz ze swojej smacznej kuchni.

Flaga Austrii

Flaga Austrii

Mapa Austrii

Mapa Austrii

Historia Austrii

Po VIII w. p.n.e. na terenach dzisiejszej Austrii żył lud Scytów, następnie Celtowie, a w I w.p.n.e. pojawiali się tam bawarscy oraz słowiańscy osadnicy. To oni dali początek państwu austriackiemu. W wieku XIII Austrią władali Habsburgowie, a w wieku XVIII brała ona udział w rozbiorach Polski. Tworzyła również kraj związkowy z Węgrami: Austro-Węgry. Zabicie austriackiego księcia Franciszka Ferdynanda z dynastii Habsburgów uważane jest za początek I wojny światowej. Po I wojnie ustalono w Austrii konstytucję, ale kraj borykał się z kryzysem. Przed II wojną światową Austria stała się częścią Rzeszy Niemieckiej. Po 1945 roku przywrócono w niej ustrój republiki, kraj rozwijał się dynamicznie, w roku 1955 została członkiem ONZ, 40 lat później Unii Europejskiej.

Stolica Austrii: Wiedeń

Stolicą Austrii jest miasto Wiedeń, znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jego początki sięgają 500 roku p.n.e., kiedy to Wiedeń był jedynie niewielką osadą celtycką. Dziś Wiedeń uznawany jest za jedną z najpiękniejszych stolic świata. Znajduje się tam wiele zabytkowych budowli, które reprezentują praktycznie wszystkie style w architekturze. Warto zobaczyć tam romański kościół świętego Ruperta, zabytkową, gotycką katedrę świętego Szczepana, uznawaną za jedną z najcenniejszych zabytków Wiednia i całej Austrii, kościół Wotywny, wzorowany na katedrach francuskich, barokową Kolumnę Morową oraz piękny barokowy kościół pod wezwaniem świętego Karola, neogotycki ratusz miejski czy wiedeński parlament, pobudowany w stylu klasycystycznym. W stolicy Austrii znajduje się także wiele pięknych pałaców, jednym z nich jest pałac Schönbrunn. Ma on ponad 1400 komnat, urządzonych w stylu barokowym oraz rokoko. Pałac otacza przepiękny ogród w stylu francuskim. Pałac był rezydencją Marii Teresy, córki cesarza Karola VI Habsburga. Warto zobaczyć także wiedeński Belweder oraz barokowy pałac Augarten. W mieście znajduje się także wiele interesujących muzeów, w tym Muzeum Sisi, Muzeum Historii Sztuki czy Muzeum Historii Naturalnej.

Wiedeń

Ciekawe miasta Austrii

Poza Wiedniem, w Austrii znajduje się wiele innych ciekawych miast, które warte są odwiedzenia. Należy do nich z pewnością Graz, stolica kraju związkowego Styria, gdzie czeka na nas majestatyczna gotycka katedra świętego Idziego, zabytkowy ratusz z XIX wieku, zabytkowe kościoły z epoki gotyku i baroku, ruiny zamku oraz wiele ciekawych muzeów. Miastami partnerskimi Graz są między innymi chorwacki Dubrownik, włoski Triest oraz stolica Słowenii: Lublana.

Graz

Warto odwiedzić też miasto Linz w północno-wschodniej części kraju. Do zabytków miasta należą Stara Katedra z XVIII wieku, rynek z kolumną morową z XVIII wieku, Nowa Katedra w stylu neogotyckim z XIX wieku, zabytkowy kościół świętego Marcina oraz wiele ciekawych muzeów. Miastami partnerskimi Linz są między innymi Kansas City w USA, niemieckie Ulm oraz ukraińskie Zaporoże.

Linz

Atrakcyjnym turystycznie miastem austriackim jest Salzburg. Tam z kolei warto zwiedzić twierdzę Hohensalzburg, malowniczo usytuowaną na skale, klasztor świętego Piotra, klasztor Nonnberg, kościół franciszkanów, zabytkowe centrum miasta z architekturą baroku oraz koniecznie trzeba zobaczyć Pomnik Mozarta, stanowiący niejako symbol miasta. Do atrakcji turystycznych nieco oddalonych od centrum należą pałac Leopoldskron w stylu rokoko, pałac Klessheim, pałac Hellbrunn z pięknym parkiem oraz pałac Mirabell. To właśnie w tym mieście urodził się Wolfgang Amadeusz Mozart, słynny austriacki kompozytor. Miastami partnerskimi Salzburga są między innymi niemieckie Drezno, włoska Werona, francuskie Reims, japońskie Kawasaki oraz stolica Litwy: Wilno.

Salzburg

Miastem wartym odwiedzenia jest także Innsbruck, stolica kraju związkowego Tyrol. W mieście warto zobaczyć zamek cesarski Hofburg, katedrę świętego Jakuba, zamek Ambras i wieżę miejską. Z kolei na fanów sportu czeka Skocznia Bergisel.

Innsbruck

Co warto zobaczyć w Austrii?

Co jeszcze warto zobaczyć w Austrii? Do perełek należy z pewnością zamek Hohenwerfen, znajdujący się kilkadziesiąt kilometrów od Salzburga. Fortyfikacja pochodzi z końca XI wieku, w zamku mieściło się również więzienie. Obecnie stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Austrii.

Zamek Hohenwerfen

Kolejnym, wartym zobaczenia miejscem jest zabytkowe, średniowieczne Opactwo Benedyktynów w Melku. Warto zobaczyć ten zabytkowy kościół, bibliotekę z freskami oraz zwiedzić muzeum klasztoru. A może trochę zabawy? W takim razie powinniśmy odwiedzić Wiener Prater, największy i najpopularniejszy park rozrywki w Austrii. Znajdują się tam karuzele, kolejki górskie oraz diabelski młyn: Wiener Riesenrad, średnica koła ma ponad 60 metrów! Na szczęście koło obraca się powoli, co daje nam możliwość oglądania wspaniałej panoramy stolicy Austrii.

Wiener Prater

Austriackie parki narodowe: wyjątkowa fauna i flora Austrii

Atrakcją Austrii jest jej fauna i flora, możemy ją podziwiać dzięki założeniu wielu parków narodowych. Warto zobaczyć Park Narodowy Łęgów Naddunajskich (Austria Środkowa, okolice Wiednia). Żyje tam ponad 300 gatunków ptaków, liczne rozlewiska stanowią wyjątkowy krajobraz do obserwacji. Kolejnym ciekawym parkiem jest Park Narodowy Jezioro Nezyderskie-Seewinkel, jezioro to jest środowiskiem życia wielu ptaków oraz ryb. W okolicy Salzburga znajduje się Park Narodowy Wysokich Taurów. To wyjątkowe miejsce, gdzie możemy podziwiać typowe krajobrazy alpejskie: rozległe łąki, doliny, turnie, lodowce. Bogata fauna i flora z pewnością nas zachwyci. W Austrii znajduje się także Park Narodowy Alp Wapiennych, gdzie czekają na nas gatunki zwierząt dobrze nam znane, jak sarny i jelenie, ale spotkać możemy również kozice. Park ten obejmuje wyższe partie Alp. W rejonie Styrii znajduje się z kolei Park Narodowy Gesäuse. Wyjątkowym austriackim parkiem narodowym jest Park Narodowy Doliny Dyi, zbudowana jest ona bowiem ze skał magmowych.

Waluta Austrii

Jednostką monetarną Austrii jest od 2001 roku euro. Wcześniej jej walutą był szyling austriacki, który dzielił się na 100 groszy.

Jeziora w Austrii

Największym jeziorem w kraju jest Wörthersee, jest to jezioro otwarte, zasilane przez strumienie, a odpływ wody następuje rzeką. Turystów do wypoczynku zachęcają liczne plaże oraz ciekawe ścieżki do pieszych oraz rowerowych wędrówek. Drugim co do wielkości austriackim jeziorem jest Traunsee, leżące w górach. Na wyspie na tym jeziorze znajduje się zabytkowy zamek Ort, pochodzący ze średniowiecza. Malownicze Achensee znajduje się w Tyrolu, to jezioro bardzo czyste, jest wyjątkowo lubiane przez nurków. Czystą wodą może poszczycić się także Attersee, ukochane przez Austriaków i turystów. Organizuje się tu regaty. Na styku granic z Niemcami i Szwajcarią znajduje się także Jezioro Bodeńskie. Z kolei przy granicy z Węgrami zlokalizowane jest polodowcowe Jezioro Nezyderskie. To wyjątkowe jezioro, określane jest mianem jeziora stepowego, niespotykanego w tej części kontynentu. Jest to jezioro okresowo wysychające, bezodpływowe, lekko zarastające roślinnością. Z kolei najgłębszym jeziorem Austrii jest Millstätter See. Cechuje je bardzo ciepła woda, w lecie dochodzi nawet do 25 stopni. Wszystko za sprawą osłaniających jezioro od wiatru górskich szczytów.

Góry w Austrii

Najwyższym szczytem Austrii jest alpejski szczyt Großglockner (3798 m.n.p.m.). To właśnie Alpy są kolejną perełką tego kraju, jak magnes przyciągają turystów z całej Europy, a nawet innych kontynentów. Szczyt przypomina trochę z wyglądu piramidę, stanowi jeden z symboli Austrii. Znajduje się na nim krzyż. Poza stosunkowo młodymi Alpami, na terenie Austrii znajduje się również niewysokie pasmo górskie Szumawy, położone na styku granic z Czechami i Niemcami. Otoczone jest przez rozległe wyżyny. Najwyższy szczyt tego pasma wznosi się na 1378 m.n.p.m.

Kuchnia austriacka

Austriacka kuchnia jest dość niejednolita, widoczne są w niej wpływy węgierskie, czeskie, niemieckie, a nawet włoskie. Coś smacznego znajdą tu jednak nawet amatorzy kuchni polskiej! Każdy powinien spróbować austriackiego specjału, jakim jest Frittatensuppe, rosół z makaronem z… ciasta naleśnikowego! Tradycyjnym daniem jest Wiener Schnitzel, to nieznany nam sznycel po wiedeńsku, a panierowany kotlet z cielęciny, zwykle podawany z ziemniaczkami i sosem żurawinowym. Co jeszcze? Dla wielbicieli słodkości, ale w wyrafinowanej formie - idealną propozycją będzie Germknödel: knedel ze śliwowym nadzieniem polany sosem waniliowym. Austria słynie jednak ze smacznych deserów, w tym tortu Sachera (Franz Sacher był najsłynniejszych kucharzem Austrii), ciast typu strudel czy pączków.

Ciekawostki o Austrii

  • Walc wiedeński nosi taką nazwę od czasów kongresu wiedeńskiego w 1815 roku, kiedy to pierwszy raz zatańczono go na salonach.
  • Z Austrii pochodzi znany aktor: Arnold Szwarzeneger.
  • Narodowa flaga Austrii pochodzi z XII wieku, jest jedną z najstarszych nie tylko w Europie ale i na świecie.
  • Najdłuższą rzeką Austrii jest Dunaj, ma ponad 350 km.
  • W Austrii mieszka ponad 50 000 Polaków.
  • To w Austrii na początku XIX wieku wynaleziono maszynę do szycia, dziś znaną na całym świecie.
  • W tym kraju odpowiedzialności karnej podlega już każda osoba, która ma więcej niż… 14 lat!




Komentarze